موردی برای نمایش وجود ندارد.
تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.

Loading

جهت تعیین مکان مناسب احداث صنایع، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود؛ روش‌های A.H.P، تاکسونومی و میانگین موزون، از جمله این روش‌ها می‌باشند. روش A.H.P در مواردی که تصمیم­ گیری بر اساس چند معیار کمی یا کیفی صورت می‌­گیرد کاربرد دارد. از این روش برای تصمیم ­گیری در مورد مسائلی از جمله سرمایه­ گذاری، سیستم­‌های اطلاعاتی، اقتصاد، انرژی، برنامه ­ریزی بلندمدت، ساخت و تولید، بازاریابی، برنامه­ ریزی ناحیه‌ای و منطقه ­ای، برنامه ­ریزی بخش عمومی، مدیریت تحقیق و توسعه، آنالیز ریسک، اکتشافات فضایی، حمل‌ونقل و ... استفاده ­های فراوانی شده است. از دیگر کاربردهای وسیع این روش، مکان­ یابی و تخصیص منابع است. امتیاز دیگر فرایند سلسله‌مراتبی این است که ساختار و چارچوبی را جهت همکاری و مشارکت گروهی در تصمیم­ گیری­ها با حل مشکلات مهیا می­ کند.

مثال: در مکان­یابی یک واحد پتروشیمی عواملی همچون نزدیکی به مبادی توزیع و استفاده کنندگان، نزدیکی به خوراک و مراکز تولید گاز و مراکز پالایشگاهی گاز و نفت، نزدیکی به خطوط لوله‌های نفت، گاز و دیگر واحدهای پتروشیمی، تأمین‌کننده­‌های داخلی و خارجی مواد و صنایع مکمل، فاصله تا منابع تولید برق، نزدیکی به آب­های آزاد جهت سهولت امر صادرات و تبادلات بین­ المللی، نزدیکی به سکونت­ گاه ­های مناسب نیروی انسانی و اثرات محیطی و زیست­ محیطی را می­ توان نام برد که هر کدام با یک میزان درجه ارزش در انتخاب صحیح مکان مناسب جهت احداث واحد پتروشیمی نقش دارند.

در مرحله اول، با استفاده از مدل­های چند معیاره­ای نظیر PEST و پورتر، تمام عوامل از نظر ابعاد سیاسی-امنیتی، اقتصادی، فنی، جغرافیایی و زیست محیطی شناسایی شده و در معرض نقد و بررسی صاحب‌نظران قرار گرفته است. فاکتورهای موجود که تعداد آن‌ها در حدود 180 مورد می­ باشد طی چند مرحله غربال­ گری و حذف و یا ادغام بسیاری از فاکتورها با استفاده از خرد جمعی و گفتگو با اندیشمندان و مجربین مدیریتی و صنعتی به‌ شمار 35 شاخص تقلیل پیدا نمود. از طرفی با عنایت به همه جانبه بودن شاخص ­ها آن‌ها را در نهایت به پنج عامل و زیرعامل ­های جداگانه تقسیم ­بندی کرده که این عوامل و زیر عوامل به ‌صورت جدول زیر می­ باشند:

جدول 1 : عوامل شاخص‌ها

عامل زیر عامل
سیاسی-امنیتی توسعه مشارکت سیاسی با کشورهای همجوار
میزان تاثیر بر امنیت منطقه مورد احداث
فاصله داشتن از پایگاه‌های نظامی آمریکا و متحدانش در کشور‌های همجوار
تاثیر بر افزایش امنیت مرزهای منطقه احداث واحد
سیاست‌ها و قوانین موجود دولت در مورد مناطق محروم
امنیت و حراست (فاصله از مراکز امنیتی)
اقتصادی هزینه زمین
هزینه حمل‌ونقل خوراک
هزینه حمل‌ونقل محصولات
درجه ریسک سرمایه‌گذاری
نسبت درآمد کل به هزینه کل هر واحد در مکان مورد نظر
میزان توان منطقه‌ای تقاضا
نسبت تمرکز خریدار به تمرکز واحد تولیدی
امکان خرید و فروش محصولات از یکدیگر (وجود صنایع مکمل)
تعداد شرکت‌های پایین دست در منطقه
دسترسی به منابع انسانی
دسترسی به بازارهای خارجی
فراهم بودن زیرساخت‌های تخصصی و حمایتی توسعه
وجود تخفیف‌های مالیاتی خاص
دسترسی به خوراک
دسترسی به آب مورد نیاز واحد پتروشیمی
توانایی رقبای داخلی (با رویکرد بخش خصوصی)
میزان تنوع بخشی به محصول
توسعه مشارکت اقتصادی با کشورهای همجوار
اجتماعی مساعد بودن شرایط زندگی و اسکان
تقویت امنیت اجتماعی و مسائل مذهبی با استقرار جدید جمعیت در منطقه
اشتغال‌زایی
عدالت منطقه ای
محیط زیست میزان تاثیر بر آلایندگی هوا در منطقه
میزان تاثیر بر آلایندگی آب در منطقه
میزان تاثیر بر آلایندگی اکوسیستم در منطقه
شرایط اقلیمی
جغرافیایی انتقال آسان محصولات به صنایع پایین دست
دسترسی و نزدیکی به آب‌های آزاد
دسترسی به مبادی صادراتی

سپس نتایج این پرسشنامه­‌ها، آنالیز و تحلیل شده و در سه سناریو مورد بررسی قرار می‌گیرد. سناریوی اول، حالتی در نظر گرفته شد که عموم پاسخ دهندگان با وزن یکسان در نظر گرفته شدند. در سناریوی دوم، افراد پاسخ دهنده با توجه به تخصص خود انتخاب شده و آرای آن‌ها فقط در حوزه­‌های خاص محاسبه گردیده است. در سناریوی سوم صرفا نظرات افرادی در نظر گرفته شده است که صاحب تجربه­‌های مدیریتی بالا و دید استرات ژیک ملی و صنعتی باشند. نتایج وزن اهمیت هریک از شاخص‌ها که در این سناریوها حاصل می‌گردد در جداول نهایی امتیاز دهی به استان‌ها قرار گرفته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مرحله بعد، پرسشنامه ه­ای شامل شاخص­‌های نهایی و جدول تعیین وزن اهمیت هریک از شاخص ­ها بین مدیران، کارشناسان و صاحب‌نظران متعددی در مراکز پژوهشی، دانشگاهی، صنعتی و اجرایی توزیع گردید.

جدول امتیازدهی به استان­ها شامل مقدار و کمیت هر یک از شاخص ­ها طبق تعریف استاندارد و یا شاخص ­های تعریف شده می­ باشد. آمار و ارقام مربوط به این شاخص­‌ها از مراکز آماری معتبر نظیر سالنامه آماری و مؤسسات پژوهشی آماری وابسته به وزارتخانه‌ها نمونه‌هایی از این منابع هستند.

آمایش سرزمین